Komputeryzacja po niem

Często możemy odkryć w sklepach wyposażenie stanowiska kasjera w perspektyw nowoczesnego komputera - często z dotykowym ekranem - oraz drukarki finansowej i ekologicznego bądź wkomponowanego w ladę czytnika kodów kreskowych. Takie podejścia powszechnie wiąże się w wielkich marketach oraz sklepach chodzących do budowie sklepów.

Istnieje w nich więcej asortymentu, ceny produktów często ulegają zmianie, a też produkty równie często są sprzedawane, jak również zamawiane. Dlatego też jest potrzeba komputerowej ewidencji sprzedaży i spełniania transakcji sprzedaży produktu za pomocą przesunięcia go ponad czytnikiem kodu i kliknięcia jednego przycisku w komputerze.

Nie zawsze choć ta komputeryzacja jest wymagana. Przykładowo, gdyby mamy do rezygnowania z nielicznym sklepikiem osiedlowym, warzywniakiem, czy sklepem o bardzo charakterystycznym asortymencie, taka komputeryzacja będzie zbędna. W spraw kiedy jednorazowo zamawiamy kilka czy kilkanaście sztuk samego produktu raz na dwa tygodnie i jak rodzaj wyboru nie ulega zbyt często zmianie, wystarczy nam kasa fiskalna novitus mała plus. Wtedy wystarczy asortyment wydać na parę albo kilkanaście grup, każdej nadać osobne PLU i przykleić ręcznie metki z cenami na jakimkolwiek pojedynczym produkcie. W form gdyby tego zbioru jest nic, nie ma przy tym ogrom pracy, i łatwiej jest upilnować wszelkie nowinki w obszarze ceny czy ilości artykułów.

Kasa fiskalna dla sklepiku osiedlowego jest koniecznością - wymogiem urzędu skarbowego. Jeśli sklepik spełnia określony poziom dochodów, wówczas musi używać tego urządzenia. Jednak właściciel sklepu, choć objęty obowiązkiem rejestracji tej kwoty i przeznaczania jej przy każdej transakcji, jest szeroki wybór co do gustu kasy. W wypadku malutkiego sklepu osiedlowego warto wybrać najprostszy, najtańszy model kasy fiskalnej, który nie ma zbyt wielu funkcji, a jest naturalny w obsłudze. Możemy z góry założyć, że są to kryteria najważniejsze dla nas w wypadku zakupu kasy i że przez długi pogoda nie ulegną one zmianie.